Slika oranı yüksek kış lastiği, özellikle ticari araçlarda can kaybı, trafik aksaklığı, zor yollarda trafiğin kapanması gibi nedenlerden kanunu zorunluluk olarak getirilmiştir. Avrupa da kış lastiği konusunda yıllardır ciddi uygulamalar yapılmaktayken ülkemizde bu yıl kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Yeni kanunu kış lastiği takma zorunluluğu kış dönemine oldukça yakın bir zaman içerisinde yürürlüğe girmesinden dolayı üretici firmaları zor durumda bırakmış, gelen kış lastiği talebine yanıt veremez bir duruma düşmelerine neden olmaktadır.

Peki gerçekten kış lastiği kullanmak gereklimi? Kesinlikle evet. Yeni üretilen kış lastikleri zor şartlarda başarılı sonuç verebilmesi için içerinde bulunan silika oranı yüksek olduğundan, bu silika oranı kış lastiklerine daha fazla esneklik, zor şartlarda daha iyi tutunma özelliği vermektedir. Profesyonel off road araç kullanıcıları araçlarında kullanmış oldukları kış lastikleri ile oldukça zor şartlarda başarılı sonuçlar almaktadır. Silika oranını yüksek olduğu kış lastiği, kar, buz, yağışlı yollarda esneklik sayesinde araca daha güvenli bir sürüş keyfi vermektedir. Silika oranının yüksek olduğu kış lastiği yaz mevsimlerinde kısa sürede ciddi aşınmalar yaşanacağı için kullanılmamaktadır. Kış lastiği özelliklerini bilen araç sürücülerinin bazıları ise 4 mevsim kış lastiği kullanmaktadır.

Araç üzerine takılan kış lastiği silika oranının yüksekliğinden dolayı kullanıcıya zorunluluk dışında bir süre sonra zevk vereceği, sürekli kullanma isteğini doğuracağı gerçektir.