Boya güneş yanığı olarak isimlendirilen otomobil üzerindeki güneş yanığı sorunu ve çözümü hakkında bilgilendirmek istedik.

Boya güneş yanığı, özellikle otomobil parçalarının güneşe yatay olarak baktığı motor kapağı, ön motor kapağı, bagaj kapağı gibi parçalarda görülmektedir. Otomobil üzerinde güneş ışınlarını dikey olarak vurduğu bu yüzeyler, yeterli koruma olmaması halinde zaman içerisinde ilk olarak solma daha sonra da yanma yaşanmasına neden olur. Güneş yanığı, güneş ışınlarının sürekli yatay yüzeylere vurması durumunda ilk olarak boya üst katmanını daha sonra da otomobil sac yüzeyini ısıtır. Arada kalan boya hem zeminden hemde yüzeyden bir ısınma ile karşı karşıya kalır. Kullanım süresi geçmiş oto boyası bu ısıya daha fazla direnç gösteremez ve yıpranmaya başlar.

güneş yanığı

Belirli sürelerde yaptıracağınız pasta cila ve boya koruma işlemi, özellikle dış yüzeye intikal eden güneş ışınlarının etkisini kesecek çok daha fazla dayanma gücü verecektir. Bunu bir başka şekilde anlatmak gerekirse;

Kendinizi yazın plajda güneşleniyor düşünün. Bir koruyucu krem kullanmadınız ve deriniz yanmaya başladı. Sonuç, deriniz ne yaparsanız yapın soyulur. Oysa ki bir cilde uygun güneş kremi kullanmanız durumunda deriniz daha fazla direnç gösterecek ve yanmayacaktır. Oto boya da güneş yanıkları konusunda benzer bir tepki verir. Koruma yoksa yıpranmaya, soyulma yönüne doğru ilerler. Koruma varsa bu süreç etkilenmez veya oldukça uzun süre sonra olur.

boya güneş yanığı

Peki nedir güneş yanığı çözümü? Güneş yanığı, belirli bir aşamaya gelmiş ise kurtulması pek mümkün değildir. İlk oluşum aşamasında, matlaşma veya çizgiler halinde izler görmeniz durumunda ise başlama aşamasındadır. Bu süreçte zaman kaybedilmez ise özel krem pastalarla özel keçelerle sorun giderilebilir. Burada malzeme çok önemlidir. Hatalı malzeme güneş yanığı zeminini kurtarabilecekse de geri dönülmez bir hale sokabilir.