Oto boya çizik konusu her otomobil sahibinin istemese de bir boya çizik olayı ile karşı karşıya kaldığı istenmeyen bir durumdur.

Genelde çocuklar tarafından yapılan oto çizik işlemi, sinirlenmeniz, üzülmenizin haklı olduğu, çoğu zaman elden bir şey gelmediği üzücü durumlardır. Oto çizik durumu boya üzerindeki çizik ölçümü ilk yaşadığınızda kendinizin de ne aşamada olduğunu test edebileceğiniz bir işlemdir. Aracın çizik noktasına tırnağın takılması bunun ileri seviyede bir çizik olduğu anlamına gelir. Opak boyalarda onarımı biraz daha mümkün, fark edilebilirliği oldukça zor bir çizik tamir işlemi yapılabilir. Çizik giderme işlemi opak boyalarda çizik noktasına birden fazla aynı renk boya nüfus edilerek daha sonra kurumaya bırakılıp pasta cila ile gerekirse ince zımpara ile yedirilerek giderilebilir. Bu işlem boyama süresi kadar zaman alabilir. Çizik giderme işlemi başarı oranı yaklaşık %80 lik derecelerdedir.

Metalik boya da oto çizik işlemi opak boya da olduğu kadar başarılı olduğu ne yazık ki söylenemez. Nedeni, metalik oto boyası içeriğinde bulunan metal tanecikleri fırça veya çizik kalemi ile uygulandığında toplanma (düzgün dağılmama) gibi bir sorun ortaya çıkarmaktadır. Bu sorun tabanca ile boya atımlarında bile yaşanabilecek dikkat edilmesi gereken konudur. Metalik oto boyası vernik işlemi sonrası derinlik nedeniyle renk değişimine uğrayacağından uygulama rengini tutturamamak gibi ayrıca bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle metalik oto boya çizik işlemi pek mümkün olmayan başarı oranı %10, %15 gibi düşük bir uygulamadır.

Oto çizik çözümü kimi zaman pasta cila ile çözümlenebilir, bir daha eski hale gelmeyebilir. Gelişen teknoloji oto boya çizik konusunda farklı uygulama ve çizik giderici ürünleri geliştirmiştir. Yeter ki aracınızda oluşan çizik derecesi ve oto boya ölçümünü iyi yapın. Gereken ekipman ve malzeme ile siz üzen çizik pasta ile giderilebilir. Korktuğunuz kadar zor bir uygulama olmaktan çıkabilir.

Merkezi İzmir de bulunan atölyemizde oto boya çizik konuları inceleme sonrasında işlem yapılabilmektedir.