Akrilik bazlı metalik ve düz seçenekleri olan hava kurumalı çift bileşenli 2K boyadır. Mükemmel yapışma ve esneklik özelliğine sahip olan akrilik oto boyası kuruma sonrası yüksek dirence sahiptir. Kuruma işlemleri sonrası kendi bileşenlerinin dahi çözemediği, bozamadığı en sağlam boya cinsidir.

mat beyaz

mat beyaz boyama

mat araç boyama

Düz akrilik oto boyaları

Sertleştirici girilerek uygulama yapılır. Belirli bir kalınlıkta uygulanması önerilir. Kalın bir tabaka esnekliği zedeleyeceğinden özünü kaybetmesine direncinin zayıflamasına neden olabilir. Kendi grubundaki tiner ve bileşenlerle kullanılması çok önemlidir.

mat oto boyama

Metalik akrilik oto boyaları

Baz kat adı verilen renk veren akrilik esaslı boyadır. Baz kat direnci zayıf, üzerine atılan vernik ve sertleştirici ile direnç kazanan boyalardır. Vernik uygulanmayan bir baz kat, mat ve dirençsiz olacaktır. Kalın uygulama yapılan bir vernik, baz kat derinliği vereceğinden metal yansıması (baz kat içerisindeki metal taneleri) körelmesi, parça boyamalarda renk tutturamama gibi sorunlar meydana getirmektedir. Tamiratı ve uygulaması düz akrilik boyalara göre daha zordur. Akrilik mat vernik eşliğinde metalik baz kat oto boyası mat bir görünüm elde etmemize imkan tanımaktadır.

mat oto boya

Düz mat akrilik oto boyası

Düz akrilik (parlak) boya grubunun parlatıcı (vernik) girilmeden elde edilen çeşitidir. Ülkemizde hala uzak olunan, yurtdışında hızlı bir uygulama ve genişleme alanına sahip olan direnci yüksek, esnek, sağlam akrilik oto boyasıdır. Normal bir akrilik oto boya kadar dayanma süresi vardır. (14 yıl sonra pasta cila yapılarak tekrar kullanıma verilen araçlar bulunmaktadır.)

mat boya

Akrilik mat oto boyaları modifiye isteyen, yapılan işlemin kalıcılığı, sağlamlığını arayan kişiler içindir. Mat araç kaplama ile verilen dayanma süresinin (üretici firma garantisi 3-4 yıl, düz, güneş görmeyen alan) kısıtlı olmasından doğan çok daha profesyonel oto mat boyama çeşitlerindendir. Cast kaplama işlemlerinde yaşanabilecek kalkma, hafif çizliklerde (tırnak ile hafifçe sürtme) çizilen bölgenin parlaması, belli olması gibi durumlar mat oto boyalarında yaşanmamaktadır.

mat boyama

Akrilik mat oto boyası, istenilen tüm renklerde, aracın orjinal renginde de yapılabilmektedir. İsteğe bağlı aracın iç kısımları orjinal renginde dışı mat olarak yapılabilmektedir. Renk değişimlerinde de uygun kombinasyon olduğu sürece (içi kırmızı bir araca, mat siyah ve mat beyaz araca hoş bir görünüm verecektir) uygulamalar yapılabilmektedir.
Mat oto boyası yapılmış araçlarda, çok küçük zıt, pastel renk kombinasyonları (mat siyah bir araç üzerinde küçük sarı noktaların bulunması) insan gözünün asal uygulamayı daha hoş algılamasına neden olmaktadır. Dünya genelinde genelde mat siyah boyama işlemi yapılmış araçların yoğunluğu ve başarılı olması bir gerçektir. Fakat mat siyah dışında farklı mat oto boya uygulamaları da değerlendirilmelidir. Renk degişimlerinde, faturalandırmış olduğumuz işlem bedeli ile ruhsatınızın sadece bir yaprağının değişimi ile kanuni bir işlem yaptırmış olup, hiçbir şekilde başınız ağrımayacaktır.

İzmir merkezli firmamızda, mat araç boyama işlemi sırasında minumum taleplerde dahi, profesyonel bir sonuç için aksesuar parçalar (tampon, far, sinyal, aynalar, bantlar) sökülmektedir.
Mat oto boya uygulamalarında akrilik düz mat boyalarda araç üzerine ayrıca mat vernik uygulanabilmekte bu sayede ekstra bir koruma elde edilebilmektedir. Üst ve alt grup malzemede mat uygulamalar yapıldığından ağız çizikler daha az kötü bir görünüm elde edilebilmektedir.
Sizde geleceğin modifiye yapılmış, farklı, hoş bir mat boyalı araca sahip olabilirsiniz.