2018 YILI İTİBARIYLA SADECE 4X4, ARAZİ ARAÇLARI HİZMETLERİ VERİLMEKTEDİR.

Otomobillerde pasta cila hizmeti, matlaşmış, solmuş, çiziklerin olduğu otomobillerin çeşitli pasta ve cila malzemeleri ile parlatılarak tekrar eski görünümüne kazandırılması işlemidir.

Son zamanlarda oto boyama işlemlerinde kullanılan akrilik sistemlerin karışımı ve bu karışımların direnç, dayanıklılık, buharlaşma, kuruma gibi özelliklerini bilmeyen yerlerde pasta cila hatta boya koruma hizmeti verildiğini görmekteyiz. Bu tip yerler bir marka ve belirli ekipmalarla inceleme yapmadan elindeki malzeme ile gelen tüm araçları pasta cila yapmakta, daha sonra da sık karşılaştığımız harelenme, yeniden matlaşma, direncin zayıflaması gibi düzeltilecek zor durumlarla karşılaşmaktayız. İlk olarak bu konu hakkında ön bilgi sahibi olmamız önemlidir.

Pasta cila nedir

Yüksek devirli makineler ve bu makinelerin çeşitli özelliklere sahip aparatları eşliğinde, pasta malzemesinin boya yüzeyine sürtünme ile gözle görülemeyecek çizikler eşliğinde zemini saydamlaştırma, bu saydamlık ile parlama elde etme işlemidir. Her pasta cila uygulaması zemin üzerindeki boyanın mikron kalınlığını incelteceğinden pasta cila işleminde sert uygulamalar belirli sayıda yapılabilmektedir. Araç üzerinde yapılacak pasta cila işlemlerinde sert ekipman ve malzeme çok zorunlu kalındığında (nadiren) yapılmalıdır.

pasta cila

Pasta cila işlemini gerçekleştirecek en uzman kişiler boyayı uygulayan ve uyguladığı malzemeleri bilen kişilerdir. Uygulama yaptığı yüzeyin ne olduğunu bilmeyen kişilerin yapacağı işin garantisini verememesi, verebilse de ne derece inandırıcı oldukça kolay anlaşılacak bir durumdur. Pasta cila hizmetlerinde kullanılması gereken ekipmanlardan birini örnek alarak konunun ne derece önemli olduğunu anlamanızı sağlayabiliriz. Pasta işlemi sırasında pasta malzemesinin yüzeye uygulanmasında bir makine bu makinenin de temas kısmında bir aparat kullanılır. Bu aparat, pasta işlemi sırasında 4 aşamada her aşamada farklı aparat, her defasında da agasif, sert ve yumuşak yedirmede kullanılan keçe, sünger, pelüş ile yapılır. Her aşama farklı pasta malzemesi her malzeme renk, boya türü ve yıpranmaya göre değişmektedir.

Pasta cila işlemlerinde her marka seti ile mükemmel bir sonuca ulaşacak şeklinde bir kural yoktur. Profesyonel bir pasta cila malzemesinin sert, yumuşak veya hare gidericisi farklı markalar olabilir. Konusunda uzman işi bilen bir boyacı pasta cila işlemlerinde kullanılan her markanın en iyi ürününü bilir gerektiği yerde onları kullanır. Bir üreticinin tüm ürünlerinin mükemmel olması oldukça zor bir beklentidir.

Boyanmış yüzeylerde pasta cila işlemi iki farklı dönemde yapılmaktadır. Bunlardan ilki yeni boyanmış yüzeylerde karışım kimyasallarının yok edilmesi, atım portakallığının kaldırılması, toz vb. unsurların giderilmesi için yapılan sunum ve montaj öncesi yapılan işlemdir.

Portakallık nedir

Boya atımı sırasında, malzemenin yoğunluğu, kullanılan atım tabancasının meme çapı ve atış şekillerinden oluşan isminden de anlaşılacağı gibi portakal yüzeyini anımsatan girintilerdir. Boya üzerindeki portakal netliği, parlaklığı engelleyebilmektedir. Günümüzde birçok araçta fabrika çıkışlarında da portakallı boya uygulamalarına rastlanmaktadır.

pasta cila izmir

İkinci yapım dönemi, en başta güneş, yıkama sırasında kullanılan bilinçsiz ürünler ve doğal şartlardan kaynaklanan yıpranmaların giderilmesi için pasta cila işlemi yapılmaktadır. Pasta cila otomobilinizin üzerindeki kir, güneş yanıkları giderecek cila ile yüzey koruması sağlanacaktır. Pasta cila işlemi, araç üzerindeki çizikleri bir miktar giderecektir. Bu çizik ölçüsü sizinde denemeniz için “tırnak takılması” aşamasında giderilememektedir. Tırnağınızın takılmadığı çizikler çeşitli malzemelerle birkaç aşamada giderilebilmektedir.

pasta cila izmir

Otomobillerde en çok yıkamacılar dan kaynaklanan kostik içeren deterjanlar boyada solma ve direnç zayıflığı göstermektedir. Solma durumunda direnç azalmasını, bir buzlu cam ile normal bir camın çizilme direncini düşünerek anlayabilirsiniz.

Pasta cila işlemlerinde doğru malzemenin kullanılması çok önemlidir. Hatalı yapılan pasta aracın yeniden boyanmasına neden olabilir. İlk aşamada anlayamayacağınız bir süre sonra boyanın çıkması, ilkinden daha kötü bir aşamaya geldiğini görebilirsiniz. Pasta cila işlemleri aracın üzerindeki boya tipine, mevcut boyanın yıpranma derecesine, kat kalınlığına göre farklı malzemeler gerektirir. Standart ürünler ya gerçek sonucu vermeyecek yada zarar verecektir.

Pasta cila işlemlerinden sonra son yıllarda teknolojinin gelişimi ile üretilen boya koruma ürünlerinin uygulanması inanılmaz bir sonuç ve koruma özelliği verecektir. İzmir de bulunan atölyemizden konu hakkında çok daha detaylı bilgi veya aracınıza özel çözümleri edinebilirsiniz. İzmir Karabağlar da bulunan atölyemizi ziyaret ederek size özel ücretsiz inceleme, test işlemlerinden faydalanabilirsiniz.