Boya koruma nasıl yapılır sorusunun yanıtını boya koruma işlemi hakkında daha iyi bilgi sahibi olmanız açısından anlatmak istedik.

Boya koruma, adından da anlaşıldığı gibi mevcut yüzeyi dış etkenlerden, darbelerden korumayı amaçlayan çeşitli karışımların bulunduğu koruma malzemeleri ile bir katman oluşturmayı amaçlamaktadır. Boya koruma wax boya koruma ve nano boya koruma şeklinde iki farklı grupta verilmektedir. Nano boya koruma, kristal derinliği, boya üzerinde sert bir yüzey oluşmasını sağlayan, kir ve suya aşırı dayanıklı nano teknolojisi koruma ürünlerindendir. Genelde sıvı şekilde beklemeden uygulanır. Her parça tek tek küçük parçalar halinde işlem yapılarak temizlenir. Rakamlarının yüksek olması ve yeni bir teknoloji olmasından dolayı henüz pek yaygın değildir.

boya koruma yapımı

Wax boya koruma, içerisinde bir miktar nano teknolojisi barındıran, jel kıvamında, çok farklı çeşitleri olan boya koruma ürünlerindendir. Wax boya koruma araç üzerinde temiz bir yüzeye (pasta yapılmış, kir, güneş yanığı, vb. katmanlardan arındırılmış olması ısrarla önerilir) jel şeklinde yedirilerek uygulanır. Tarafımızdan uygulanan boya koruma ürünleri Amerikan markası olup dünyaca bilinen geçmişi 70 yıla dayanan koruma ürünleridir. Kullanmış olduğumuz boya koruma ürünleri, ilk olarak aracın maskelenmesi (komple bantlanması), daha sonra uygulama ve ortalama 6 saat bekleme ardından silime geçilmesi ile son bulur. Kullanılan boya koruma ürünü, bekleme süresince boyaya iyice nüfus ederek, atım sırasında selülozun boyayı terk etmesi sürecinde oluşan gözle görülemeyen girintilere yerleşmesi amaçlanır. Yeterli bekleme sonrasında görevini tamamlayan boya koruma malzemesi özel temizleme bezleri ile silinerek maskeler sökülür. Boya koruma işlemi sonrasında aracın bakalit yüzeyleri benzer farklı bir malzeme ile temizlenerek ekstra koruma altına alınır.

boya koruma yapım

Yeterli bekletilmeyen boya koruma malzemesi, görevini tam olarak tamamlamayarak yüzeyden alınmasına, bu da kalıcılık süresinin kısalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle boya koruma işlemlerinde minimum 6 saat süre talep edilir.