Boya renkleri, kartela diğer adı ile renk kataloğu oto boya konusunda en önemli nimetlerden biridir.

Bir oto boyama işleminde her ne kadar renk kodu otomobiller üzerinde bulunsa da bir renk kataloğu, kartela oto boyama işleminde doğrulama vermektedir. Genelde otomobillerin motor için, bagaj içi hatta yan ayna kapaklarının içinde bulunan renk kodu, o otomobilin o yıllarda çalışmış olduğu boya markası ile birebir yakalanabilmektedir. İşte boya rengi tutar mı? Renk aynı olur mu? sorularının yanıtı burada saklıdır. Alınan boya kodu ve o otomobil firmasının çalıştığı boya firması bilindiği zaman başarının %90’lık bölümü tamamlanmış anlamına gelmektedir.

renk kataloğu

Fakat mantık ve sistem olarak buna ne kadar güvenebiliriz. Sonuçta boya kalınlığı, maskeleme, atılan boyanın tekrar boyanabilmesi için geçmesi gereken süre gibi oldukça önemli konular varken bir renk kataloğu, kartela bize garanti verebilir mi? Tabiki hayır. Ama yine de gelişmiş profesyonel renk kataloğu kartelalar renklerin alt versiyonu, benzerleri, metal ve derinlik çeşitleri gibi alt gruplarını da sunabilmektedir. Profesyonel bir oto boyama firması elindeki bu imkanlar dahilinde başarıya oldukça yakındır. Aynı renk kodunun birden fazla seçeneğinin olması sinir bozucu gibi gelse de aslında bu profesyonel, gerçek başarı içindir.

Binlerce renk seçeneği olan boya renkleri, renk formülleri üzerinden üretilir. Bu üretim mix boya makinaları sayesinde istediğiniz renk oluşumu için gereken farklı renklerin çok hassas değerlerde girilerek üretilmesi işlemidir. Bu konuda boyayı mix makinaları üzerinde yapan kişinin de önemi yüksektir. Oldukça düşük gramlarda girilen farklı renklerden birini fazla veya eksik girmesi katalog, kartela üzerindeki renkten farklı bir renk çıkmasına neden olabilmektedir.

boya renkleri

Boya makinaları dışında kutu boya olarak belirli markaların boyaları bile aynı renk kodu, aynı marka kullanılsa da renk farklılığı yaptığı üretim sırasındaki kazan farkından renk tonunun değişebildiği tecrübelerimiz arasındadır.

Boya renkleri konusunda en profesyonel ve İzmir merkezli firmamızda sürekli uyguladığımız çözüm üretilen renk boya işlemine geçmeden önce bir kart üzerine atılarak araç üzerinde boyanmayacak bir yüzeyde farklı açılardan incelenerek onay verilmesi ve gerçek boyama işlemine geçilmesidir. Bu daha sonra geri dönülmesi zor durumlardan bizleri ve aracı ciddi derecede kurtarmaktadır. Bu renk tutmaz, çok zor bir renk aracınızın üzerindeki şeklindeki açıklamalar gerçeği yansıtmayan, oto boyama konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan kişilerin yaptığı açıklamalardır. Aracın üzerindeki boya ve renk bir boyama sistemi ile belirli renkler birleştirilerek yapılmıştır. Bunu profesyonel bir boya firması gayet kolay yapabilir.