Çizik giderici olarak isimlendirilen oto boya çizik giderici olarak satılan ürünlerin birçoğu başarısızlıklarla sonuçlanan ürünlerdir.

Bir çizik oto boyası üzerinde iki şeklide gerçekleşir. Bunlardan biri vernik üzerinde kalan yüzeysel çizik, diğeri ise vernik tabakasını aşmış boyanın da hatta astarında çizildiği derin çiziklerdir. Vernik çiziği ana renk olan baz kat boyaya intikal etmediğinden yüzeysel bir çizik olup vernik içeren çizik giderici malzemeler, kalemlerle giderilebilir. Uygulayacağınız vernik bir noktaya çizik şeklinde uygulanacağı, çizik dışına da taşacağından bir kat kalınlığı yapması doğaldır. Bu durumda boyaya yan açıdan baktığınız zaman fark edilir bir işlem olacaktır. Baz kat boyanın çizilmesi durumunda bir çizik giderici kullanmanız ancak paslanmayı engelleyebilir yada geciktirebilir. Görsel olarak çizik giderici ile yok etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

cizik giderici

Bir boyanın çizik giderici malzemeler ile giderilebilmesi için sizinde test yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bunlardan biri çizik giderici arayışı içerisine girmeden önce, çizik bölgenin tırnağınızla hafif sürtmeniz durumunda takılıp takılmamasıdır. Tırnağınızın çizik bölgesine takılması durumunda bir çizik giderici arayışına girmemenizi öneririz. Bu başarabilmeniz pek mümkün olmayacaktır. Çizik giderici malzemeler genelde tırnak ile temasta takılmayan yüzeysel çizikler için geçerlidir.

Çizik giderici malzemeler, çizik kalemi ve pasta şeklinde iki grupta listelenir. Çizik kalemi, çizik noktasına vernik veya baz kat boya ile dolgu yaparak (bu aşamada baz kat boya rengi çok çok önemlidir) bir miktar giderilebilir. Diğer çizik giderici ürünlerden biri olan pasta ise yüzeyde kalan çiziği pasta yaparak eşit seviyeye getirerek yok etme yöntemidir. Yüzeysel çiziklerde çizik giderici pasta kullanmanız sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Tabi ki doğru pasta malzemesine ulaşmanız gerekir. Agresif bir pasta kullanmanız durumunda çizik noktası daha belirgin bir hale gelebilir hatta profesyonel kişiler tarafından da tekrar onarılamayacak bir durum alabilir. Hafif bir pasta kullanmanız durumunda ise çizik ilk aşamada yok olacak fakat kısa bir süre sonra tekrar ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çizik giderici ürünlerde malzeme bu yüzden çok önemlidir.