Araç çizik kalemi, oto çizik kalemi, boya çizik giderici kalem konusunda konunun uzmanı olarak ziyaretçilerimizi bilgilendirmek için hazırlanmıştır.

Oto boyaları metalik ve düz renk olarak iki ayrı grupta uygulanır. Düz renkler içerisinde metal simler içermeyen opak renklerdir. Düz renkler aynı tonda çizik giderici kalem ile çok hassas bir uygulama ile giderilebilir. Bunun sektördeki adı rütuş olarak isimlendirilir. Çizik kalemi aynı renkte olmasının amacı uygulama itibari ile mevcut yüzeyden daha dolgun bir katman uygulanacağından aynı tonda çizik kalemi bile görsel olarak bir fark teşkil edecektir. Hassas uygulanan bir çizik giderici kalem işinizi görebilir tabiki belirttiğimiz gibi oto çizik kalemi mevcut boya rengi ile aynı renk olmalıdır.

çizik giderici kalem

Metalik boyalar için çizik kalemi ise tam bir fiyaskodur. Çünkü bir metalik renk ilk olarak baz kat (baz kat rengi veren metal simler içeren boyadır) daha sonra vernik ile uygulanır. Vernik uygulanmayan baz kat son görünümdeki renk ile oldukça farklıdır. Vernik derinlik vererek asıl renge ulaşmanızı sağlar. Metalik renkler için çizik kalemi yada oto çizik giderici kalem, ya baz kat yada vernik içermesi gerekir. Her ikisini de ayrı ayrı temin edip uygulamak mümkün olabilir. Bu durumda ise çizik giderici kalem iki farklı kat uygulanmasına neden olacak çizik noktanın daha kabarık bir kat şeklinde görünmesine neden olacaktır.

oto çizik giderici kalem

Atım sırasında karışım sağlanarak uygulanan metalik boyalar, metallerin aynı oranda serpiştirilmesini hedeflemektedir. Metalleri düzgün serpiştiremediğiniz zaman metal toplanması yaşanmaktadır. Bu konu normal bir boya tabancası ile uygulandığı zaman bile yaşanmaktadır. Kaldı ki bunu bir çizik giderici kalem ile yapmak istiyorsunuz. Oto çizik kalemi başarı oranını bir başka deneyim ile anlatmak gerekirse, size aracınız ile aynı renk olan, mix sistemlerden çıkmış, tabanca ile atıldığında aynı renk olan bir boya verelim. Bu boyayı da çizik giderici kalem yerine çok ince bir rütuş fırçası ile çiziğin tam içine sürmenizi isteyelim. Aynı renk, çizik giderici kalem den daha hassas bir fırça ile bakalım çizik giderilebiliyor mu? Bunu başarmanız oldukça zor hele açık renk bir çizik giderici uygulaması yapmak isterseniz çiziği gidermemeniz yapılan işlemden daha iyi sonuç verecektir.

Farklı noktalardan bakıldığında renk değişimi sağlayan sedefli metalik renkler, içerdiği sedeflerden dolayı oldukça profesyonel bir tabanca atımı gerektirirken bunu bir çizik giderici kalem ile yapmanız pek mümkün değildir.

Oto çizik giderici kalem, baz kat boya yerine vernik içermesi durumunda ki bu satılan çizik giderici kalem ürünlerinin çoğunu kapsamaktadır. Çizilen noktadaki astar veya metal yüzeyi renk ile doldurmayarak sadece transparan vernik ile gidermek işlemine neden olacaktır.

Çizik giderici kalem, içerisinde ince vernik bulundurduğundan, yüzeysel vernik çiziklerini yok edebilir. Bu konuda başarılı bir sonuca ulaşmanızı sağlayabilir. Fakat bunu iyi bir pasta ve cila uygulaması ile kalıcı bir şekilde zaten giderebilirsiniz. Oto çizik giderici kalem bu durumda biraz gereksiz kalacaktır.