En az yakan araba arayışı tüm dünya üzerinde artan yakıt rakamlarından dolayı az yakıt ile tasarruf sağlama gereksinimlerini ve arayışlarını getirmiştir. Uzun yol yapan araç sahiplerinin genellikle ilgilendiği en az yakan araba arayışı günümüzde çok uzun yol yapmayan araç sahipleri tarafından da aranmaktadır.

Peki az yakan bir araba sahibi olmanız gerekir mi?

en az yakan araba

Bir arabanın az yakması öncelikle kullanmakta olduğu yakıt tipi daha sonra da ağırlığı ile ilişkilidir. Otomobil firmalarının sürekli arayış içerisinde olduğu bu konu yeni motor tipleri, yeni vites kutusu tipleri hatta lastik ebatları gibi birçok farklı yeni uygulamaları getirmektedir. Fakat bu yeni uygulamaların bazıları yakıt tasarrufu yapmak isterken bazı şeylerden ödün vermelerine neden olmaktadır. Örneğin bir arabanın ağırlığını düşürmek arabanın daha duyarlı tepki vermesine, yüksek sürat yapabiliyor olsa da güven hissinin kaybolmasına, can güvenliğini hava yastıkları veya plastik parçalarla sağlama arayışları gibi sonuçlar doğurmaktadır. Eskiden ani manevralarda kendini toplayan araçları gerek kullanırken gerekse televizyonlarda izledik, günümüzde ise bunu ağırlığın düşmesi nedeniyle pek görememekteyiz. Az yakan bir araba arayışı içerisinde olduğumuz zaman arabanın ağırlığının düşmesi ile elde edildiğini anladığımız zaman bundan biraz uzaklaşmanız gerekmektedir. Çünkü doğa şartları hız ve ağırlığı belirli bir oranda kabul etmektedir.

Az yakan bir araba, ağırlık dışında yakıt tasarrufunu motor tipi, daha teknolojik bir motorla sağlıyor olması, buna örnek olarak Bluemotion motor türlerini sayabiliriz. Ağırlıktan pek ödün vermeyerek yeni nesil, daha az karbon salınımı sağlayan bu motor tipleri sürüş zevkinizden, can güvenliğinizden o kadar ödün vermeyerek üretilmiş arabalardır. Bu unsur tercih edilebilir bir nedendir. Tabi ki bu yeni teknoloji motorların belirli bir kilometre sonra bakım, arıza gibi konularda tekelden onarım ve parça gereksinimleri de düşünülmelidir.

Az yakan araba arayışı içerisinde olan kişilerin hem az yakıt ile tasarruf hem kullanım keyfi hem de can güvenliğini maksimum seviyelerde aramaları pek doğru değildir. Eğer iş için bir az yakan araba arayışı içerisindeyseniz ya iki araba sahibi olmanız gerekir yada bazı şeylerden ödün vermeniz gerekecektir.

Az yakan araba arayışlarında benzinli, dizel ve LFG şeklinde yakıt türü kullanan arabalar içerisinde Turbo teknolojisi adapte edilmiş dizel motorlar eski dizel motorlar kadar uzun ömürlü olmayacağı, bir yandan yakıt tasarrufu sağlarken diğer yandan enjektör, pompa gibi ağır bakım masraflarının bu aracın benzinlisi ile aynı maliyetlere geleceği unutulmamalıdır. Gelişen LPG teknolojileri, oldukça güvenli uygulamalara, bu uygulamalar sonrasında LPG li bir aracın dizel bir araçtan daha ekonomik hale geldiği bir gerçektir. Yakıt tasarrufu arayışı içerisinde olan kişilerin bunu dikkate almaları gerekmektedir.

Önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girmesi beklenen egzoz gaz salınımı ile ücretlendirilecek vergi sistemi eski teknoloji dizel arabaların önünü kapatacağı, yeni nesil Euro5 ve Bluemotion dizel motor teknolojilerinin tercih sebebi olmalarına neden olacaktır.