En iyi Off Road, 4×4 arazi aracı hangisi sorusu, Off Road camiası içerisinde sürekli sorulan sorulardan biridir. Bu soruyu bir defa da en iyi Off Road aracı şu araç demek pek mantıklı gelmediğinden sizlere tecrübelerimiz gereği bilmeniz gerekenler sunmak istedik. Siz kendiniz için en iyi Off Road aracını seçebilirsiniz.

Land Rover Off Road aracı

İngiliz yapımı olan Land Rover Off Road araçları en belirgin özelliği şase üzeri kaporta aksamlarının alüminyum malzemeden üretilmiş olmasıdır. Alüminyum malzemeden üretilen parçalar aracın denge merkezini şase üzerinde yani olabildiğince alt tarafta toplamalarıdır. Bu özellik hemen hemen tüm Land Rover araçlarında bu şekildedir. Kasa parçalarını alüminyumdan üretmek paslanma ve çürümeye karşı da daha dayanıklı bir durum sergilemektedir. Fakat gerek parçalarının pahalılığı gerekse onarımın sac parçalara göre daha zor olduğu da bir gerçektir. Land Rover Defender ve Land Rover Discovery Off Road araçları içerisinde en bilinen modellerdir. Bir Land Rover Defender arazi şartlarında oldukça başarılı olmasına nazaran düz yolda (asfalta) ise kullanıcısını pek memnun etmemektedir. Her ne kadar bir 4×4 arazi aracı sürat yapmaz, yapmamalı dense de bir Defender ile uzun yola çıkmak kullanıcısına yorgunluk getirmektedir. Land Rover Discovery modelleri seri 1 ve seri 2 olarak iki tipte karşımıza çıkmaktadır. Seri 1 bilinen süspansiyon, Seri 2 ise Land Rover Discovery TD5 modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Konfor ve düz yol sürüş keyfinin de olduğu bu araçlar v8 benzinli ve 2.5 TD olarak üretilmiştir. Fakat çok iyi Off Road ekipmanlarına sahip olsa da rakiplerine karşı başarılı oldukları pek söylenemez. Hafif Off Road, düz yolda da kullanım arıyorsanız Land Rover Discovery tercih edebileceğiniz bir araçtır.

Mistsubishi Pajero Off Road, arazi aracı

Japon araçları içesinde Off Road araçları arasında Mitsubishi Pajero oldukça başarılı bir Off Road aracıdır. Parçalarının bulunabilir ve ekonomik oluşu tercih nedenlerinden önemlilerinden biridir. Motorun sağlamlığı, klasik Japon teknolojisi ile üretilmiş, motor ve mekanikte macera aramayan bir yapıya sahiptir. Üreticisinin istikrarlı bir motoru genel yapıyı bozmadan uzun yıllar üretmesi ciddi bir tercih nedenidir. Kasa yapısı ve sağlamlığı açısından da Japon araçları içerisinde yeterince sağlam bir araçtır. 2.5, 2.8, 3.0 benzinli ve dizel Pajero modelleri genelde tercih edilen modellerdir. 3.2 DID Pajero ise ciddi Off Road uygulamalarına pek izin vermeyen fakat standart şekli ile de başarılı sonuçlar veren bir Off Road aracıdır. Ülkemizde kolay Off Road uygulamaları yapılabilen 1996 yılına kadar üretilmiş modelleri tercih edilmektedir. Tarafımızdan 3.2 DID versiyonu Off Road şartlarında test edilmiş her ne kadar tercih edilmese de oldukça başarılı sonuçlar vermiştir.

Toyota Land Cruiser Off Road arazi aracı

Toyota Land Cruiser gerek motoru gerekse kasa sağlamlığı açısından Off Road konusunun kuşkusuz duayenlerindendir. Dünya genelinde en çok tutulan, ülkemizde de Orman Bakanlığı tarafından kullanılan Land Cruiser BJ60 modeli, geniş iç hacmi, uzun dingil mesafesi nedeniyle çok karşılaşılan modellerdendir. 3B motor tipi 3.5 dizel, 4.0 dizel, 4.2 altı silindir dizel motorları sık karşılaştığımız Land Cruiser BJ60 modelleridir. Ağırlıklı olarak sustalı olan araçlar Off Road uygulamalarını oldukça izin vermektedir. Land Cruiser BJ60 dışında BJ70 modeli genelde tek kapı kısa şase olarak 3B dizel motor şeçeneği ile Off Road şartlarında boy göstermektedir. Çamur ve kaya tırmanışlarında oldukça iyi sonuç veren Land Cruiser BJ70 tüm Land Cruiser modellerinde olduğu gibi çok sağlam bir alt takıma sahiptir. Şehir içi kullanımında da keyif veren Land Cruiser modelleri arazi şartlarında en önde boy göstermektedir. Küçük düzenlemelerle 35″ lastik kullanabileceğiniz Land Cruiser BJ60 ve BJ70 modelleri, yapılan değişiklikler sonrasında kaldırabilir bir yanıt vermektedir.