Otomobil sektöründe hasar ve arızalar açısından tecrübelerimiz gereği en sağlam araba hangisi sorusunu yanıtlamak, araç alacak kişilerin daha doğru seçim yapabilmelerini sağlamak amaçlı tarafsız bilgilendirme yapmak istedik.

En sağlan araba hangisi sorusu, üç farklı alt konuda ele alınmalıdır;

Can güvenliği açısından en sağlam araba hangisi?

Birçok dünya ülkesi farklı özelliklerde otomobiller üretmektedir. Bu arabalar üretim aşamasında hedefe göre farklı özelliklerde, bazı maddelerde daha çok yoğunlaşarak üretilen arabalardır. Japon arabaları, mekanik açısından, kullanılan sac açısından oldukça sağlam arabalardır. Fakat bu sağlamlığı can güvenliği açısından bulmanız pek mümkün değildir. Yakıt tasarrufu olarak öne çıkan Japon arabaları, kasanın hafif olması ile mevcut motorun daha az bir ağırlık taşıdığı için performansının iyi olmasını bununda paralel olarak yakıt tasarrufunu etkilediği gerçektir. Japon arabaları arasında en sağlam araba hangisidir sorusunun yanıtı TOYOTA olarak nitelendirilebilir, bunu Mitsubishi takip etmektedir. Bu iki araba markasını motor sağlamlığı olarak ISUZU takip etmektedir. Fakat can güvenliği açısından en sağlam araba konusunda yeterli değillerdir.

İtalyan ve Fransız otomobilleri ise Japon otomobillerinden esinlenerek üretilmiş fakat daha fazla teknoloji kullanarak, yenilikleri daha yakından takip eden arabalardır. Bu yenilik, özellik olarak tercih edilmektedir. Fakat her komplike otomobil arıza yapma imkanını artırdığı bir gerçektir. Bu yüzcen Japon arabalar benimsedikleri sağlıklı bir teknolojiyi pek değiştirmeden uzun yıllar kullanmaktadırlar.

Amerikan arabaları ise en sağlam araba hangisi sorununun geçmişte kuşkusuz en iyilerinin başında olduğu gerçektir. Fakat yakıt tasarrufunu mecburen dikkate alan Amerikan arabaları günümüzde eski sağlamlığını kaybetmiş, daha çok Japon otomobillerine yakın çizgilerde arabalar ürettikleri görülmektedir. Bunun Amerika da vatandaşların daha ekonomik Japon arabalarını tercih etmelerine bağlayabiliriz. Eski bir Amerikan arabası için pek eleştiri yapma gereği duymuyoruz.

Alman arabaları arasından en sağlam araba hangisi sorusuna, hemen hemen hepsi diyebiliriz. Tüm dünyada adını duyurmuş BMW, Mercedes, Volkswagen, Audi, Ford araba markaları Alman otomobillerinin tercih edildiği, bütün dünyada görülmektedir. En sağlam araba hangisi sorusunda BMW genelde performans amaçlı genç kesime hitap eden arabalardır. Sağlamlık açısından Alaman otomobilleri arasında Mercedes arabalarından sonra gelmektedir. Audi, Volkswagen ve Ford ise diğer dünya arabalarının üzerinde bir sınıftadır. Gerek can güvenliği gerekse konfor açısından da başarılı otomobillerdir. Teknoloji kullanarak yakıt tasarrufu sağlayan bu araba grubu tercik edilmektedir. Gelelim en sağlam araba hangisi sorusunun net yanıtına, kuşkusuz, ilk zamanlar muhalif olmamıza rağmen, en sağlam araba hangisi sorusunun yanıtı Mercedes markasıdır.

Mercedes kullanmış olduğu alt takım, motor performansı, yaşam ünitesinin sağlamlığı açısından en sağlam araba sınıfının birincisidir. 20 yaşına bir otomobilin ilk defa alt takım yapıldığı, ilk defa motor yapıldığını sık sık yaşamaktayız. Kullanmış olduğu alt takım mantığı darbe ve bozuk yol şartlarını birçok noktaya bölerek dağıtması yürüyen aksamda süreklilik, konfor ile birleştirilmiş iç dizayn gizli sağlamlık ile sunulmaktadır. Yaşanan hasarlar sonrasında onarımın çok ciddi kuvvet gerektirdiği, hasarın tek noktada birleştiği karşılaştığımız bir tecrübedir. Bu yüzden ciddi araba kullanıcıları Mercedes ve diğer arabalar olarak açıklama yapmaktadırlar.