İkinci el oto, satın alma konusunda dikkat etmeniz gereken konular, ikinci el otolarda bilmeniz gerekenleri bilinçlenmeniz açısından sizlere sunmak istedik.

Bir başkası tarafından sıfır alınmış, kullanılmış bir ikinci el oto almak oldukça ciddi bir konudur. Bu konuda kesinlikle uzman birilerinden destek almanız gerekir. İkinci el oto konusunda en uzman kişilerde doğal olarak bunları onaran kişilerdir. Çoğu zaman yeni bir otomobil almak yerine birkaç yaşında ikinci el oto almak mantıklı gelir. Bu durumda ciddi bir ekonomi yapabilirsiniz. Fakat iyi incelenmemiş, hasarsız olarak aldığınız halbuki ciddi bir hasar görmüş ve kötü yapılmış ikinci el oto sizi sürekli sorunlarla iç içe yaşamanıza neden olacaktır.

ikinci el oto

İkinci el oto alırken aracın üzerinde neler yapılmış ne tür onarımlar görmüş olduğunu bilerek almanız bu bilinçte kullanmanıza hatta o bölümleri tekrar elden geçirebilecek rakam indirimine gitmenizi sağlar. Bu nedenle konunun uzmanı bir kişi ile görüşmeniz faydanıza olacaktır.

İkinci el oto alırken göz ile anlayamadığınız hasarlı noktaları boya ölçüm cihazı ile anlayabilirsiniz. Fakat bu konuda da bizler gibi boya ölçüm cihazı kullanarak oto boya yapan kişiler nedeniyle cihazlarda bir şey anlamanıza yetmeyecektir. Ama bu derecede profesyonel bir işlem yapan atölyenin de hasar görmüş bir aracı iyi yapmış olacakları gerçektir. Peki yine de boya ölçüm cihazı ile boya yapılsa anlaşılmaz mı derseniz, ancak bunu yapabilen nadir kişiler işlem yapıldığını anlayabilir.

İkinci el oto satın alırken, bu otomobilin ikinci el olduğunu belirli bir süre yollarda, geceleri dışarıda kaldığını unutmamanız, aracı sıfır kilometre bir araç gibi kabul etmemenizi öneririz. Bu durum gereksiz yere polemik içerisine girmenize neden olmamalıdır. Özellikle büyük şehirlerde ki bu satın aldıktan sonra sizin başınıza da gelebilir, bir aracı çiziksiz, sıfır gibi korumak pek mümkün değildir. Ufak tefek de olsa küçük hasarları yaşamak oldukça normal bir durumdur. Önemli olan aracın pert olmaması can güvenliği taşıyan unsurların sorunsuz olarak onarılmasıdır.

ikinci el oto almak

İkinci el oto satın alırken hasar görmüş, hava yastıkları açılmış, onarılmadan kapatılmış yada hava yastıkları tamir görmüş araçları almamanız önemli belirtilir. Bu sizin can güvenliğiniz açısından önemlidir. Ya da bunun size söylenmesi, isterseniz sizin tarafınızdan yenilenmesi etik bir davranış olacaktır. Hasarları gizlenmiş ikinci el oto satın almak gerek etik açıdan gerekse can güvenliği açısından oldukça üzücü bir durumdur.

Küçük hasarlar görmüş onarımı iyi yapılmış ikinci el oto, tarafımızdan geçer not aldığı bunu tespit ederek araç sahibine belirttiğimiz onlarca araç olmuştur. Hatta şase tamiri görmüş, hava yastıkları açılmış ama oldukça iyi onarım gören ikinci el oto satın alımlarında dahi geçer not verdiğimiz görülmüştür. Önemli olan ikinci el oto satın alırken ne olduğunu bilmeniz, tespit ettirmenizdir.