4×4 arazi aracı denildiğinde ilk akla Jeep gelir. Jeep en çok bilinen arazi aracı olma özelliği 4×4 yani dört çeker olmasıdır.

Jeep belkide 4×4 araz, aracı olma konusunda yaygın ilklerden olduğundan bir marka olmaktan çıkıp arazi aracının anlamı Jeep olarak anılmaktadır. Tabi ki bu oldukça hatalı bir bilgidir. Jeep arazi aracı konusunda sadece bir markadır. Buna benzer, Toyota arazi aracı, Nissan arazi aracı, Mitsubishi arazi aracı gibi Jeep te bir 4×4 arazi aracıdır. Off Road konusunda hangi arazi aracı başarılı gibi bir soruya oldukça uzun, kişiye, talebe özel yanıt vermek gerekir. Bölüm üzerinde Jeep 4×4 arazi aracı hakkında bilgi veriyorsak Jeep 4×4 arazi aracı hakkında biraz bilgi verelim.

jeep 4x4

Jeep 4×4 arazi aracı Amerikan yapımı bir arazi aracıdır. Genellikle büyük motorları ile bilinen Jeep arazi aracı, geçmişte ABD de oldukça fazla tutulsa da dünya üzerindeki yakıt pahalılığından ABD üzerinde de eskisi kadar talep görmemeye başlamıştır. Bu nedenle yakın kısa geçmişte daha küçük motor tipleri ve dizel motor Jeep arazi aracı modelleri üretilmiştir.

Jeep 4×4 arazi arazı, zor şartlar için üretilmiş, büyük motoru ve başarılı performansı ile beklentilerin altında kaldığı ne yazık ki gerçektir. Bunu 4000 cc üzeri bir Jeep ile maksimum ne kadar sürat yapılır sorusunu araştırarak anlayabilirsiniz. Ortalama 120 km sürat yapabildiğiniz bu süratlerin üzerinde kullanımın yol tutuşu açısından pek mümkün olmadığı kullananlar tarafından bilinir. Peki bir Jeep 4×4 arazi aracı neden bu kadar büyük motorlu şeklinde bir soru ortaya çıkabilir, sorabilirsiniz. Bunu da biraz otomobil bilgisi olanlar, arazi şartlarında başarılı olması için şeklinde bir açıklama yapabilir. Fakat Jeep 4×4 arazi aracı, kullanmış olduğu çoklu süspansiyon sistemleri ile kullanım sırasında aşırı sallantı olduğunu da bilir bu açıklamayı yapanlar. Bir Jeep 4×4 arazi aracı, bir çok arazi aracı için de geçerli olan aşırı süspansiyon arazi şartlarında hakimiyet açısından negatif bir unsur taşıyacağı bilinir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı bir Jeep 4×4 arazi aracı ile Off Road yapmak istemeniz durumunda ciddi modifiye işlemleri yapmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Benzinli arazi aracı Off Road bilgisine sahip kişilerce bilinmektedir. Bu nedenle hem hakkını veremeyen hem aşırı yakıt tüketen bir Jeep arazi aracı yerine daha küçük dizel motor Jeep 4×4 arazi aracı araştırmanızı öneririz.

SUV talepler için başarılı kabul edilebilecek Jeep 4×4 arazi aracı can güvenliği ve sağlamlık konusunda hakkı yenemeyecek derece de sağlam oldu atlanamayacak bir gerçektir. Başarılı modifiye yapılan bir Jepp 4×4 arazi aracı sağlamlık konusunda diğer arazi araçları içerisinden daha başarılı olacağı hedefe daha yakın olacağı da bilinmelidir.