Yeni Nissan Navara NP300 Off Road modifiye hizmetlerimiz hakkında aşağıda bilgilenmek amaçlı kısa teknik bilgilere ulaşabilirsiniz.

4×4 Nissan Navara NP300 diğer pikaplara göre farklı yanı tüm tekerleklerin helozon yani bağımsız süspansiyon olmasıdır. Alternatif pikap araçlarda arka süspansiyon sistemlerinin susta yaprak olarak kullanıldığı bilinmektedir. Nissan Navara NP300 serisinde bu bilinen süspansiyon sistemi bağımsız süspansiyon sistemine çevrilmiştir. Yol tutuşu olarak ciddi bir fark elde edildiği gerçektir. Ekstra yumuşaklık vaat edilse de yaptığımız incelemelerde ne yazık ki bu yumuşaklığa pek rastlayamadık. Aksine susta sistemi kullanılan araçlara göre daha sert bir süspansiyon ile karşılaştığımız da doğrudur.

Poyraz Teknik olarak 100’ün üzerinde hazırlanan araçlardan edindiğimiz tecrübe eşliğinde bu sertlik sorununu hem görsel hemde kullanım yumuşaklığı olarak giderdik. Tarafımızdan modifiye edilen Nissan Navara NP300 4X4 araç üzerinde;

  • 5 cm yükseltme (araç helezon ve amortisörleri değişmeden, orjinalliği bozulmadan)
  • Özel 5 cm genişliğinde vidalı çamurluk uzantısı (Dodik)
  • Yeni nesil MT Lastik (285/75/16 – 4 cm daha büyük)
  • Ofsetli özel Off Road Jantları
  • Mat siyah uygulamalar

Talep üzerine istenildiği gibi modifiye edilen araç üzerinde kullanılan lastik ve jantlar, dodiklerin dışına çıkmaması talebi üzerine hazırlanmıştır. Talep edilmesi durumunda farklı ölçülerde daha geniş lastik, ofsetli jantlar kullanılabilmektedir.