Oto temizlik ürünleri, bilinçsiz temizlik malzemeleri ile otomobilinizi temizlemeniz sonrasında kalıcı olarak ciddi yıpranmalara neden olabilir.

Oto temizlik ürünleri diğer temizlik ürünlerinden farklı olarak daha hassas olarak üretilmektedir. Temizlik dışında bakım da sağlayan oto temizlik ürünleri, yağ, pas ve ağır kirleri çözmek için içeriğinde kostik barındıran temizlik ürünlerinden ziyade daha jel, insan sağlığına uygun temizlik ve bakım sağlayan ürünlerdir. Otomobilinizi kostik içeren bir temizlik ürünü ile temizlemeniz durumunda öncelikli olarak boya da solma, matlaşma yaşanacaktır. Boya içerisindeki reçine ve direnç sağlayan kimyasallara direk etki eden kalitesiz temizlik ürünleri, daha dirençsiz, savunmasız bir boya oluşmasına neden olacaktır. Kalitesiz oto temizlik ürünleri, zaman içerisinde pek farkında olmadan boyanın güneş yanıklarına karşı daha savunmasız olarak yanıklara neden olmasını sağlayacaktır. Yapmış olduğumuz testlerde bir boya koruma yapılan araca kalitesiz oto temizlik ürünleri kullanılması durumunda etkisinin 4 kat daha erken bitmesine neden olduğu fark edilmiştir. Boya dışında kaliteli oto temizlik ürünleri otomobil üzerinde bulunan bakalit ve plastik parçaları da korumakta olup, güneş yanıklarından oluşan solmaları da engellediği görülmüştür.

oto temizlik

Kaliteli oto temizlik ürünlerinde, bunlar iç oto temizlik ürünleri ve dış oto temizlik ürünlerini kapsamaktadır, yapılan boya koruma işlemlerinin süresini uzattığı, içerisinde barındırdığı bileşenlerden dolayı temizlik sırasında ayrıca koruma sağlamaktadır. Temizlik ürünleri, koruma altında olan veya yeni bir araç üzerindeki basit kirleri kolay bir şekilde çözebilecek yapıda olmalıdır. Ağır temizlik ürünleri, otomobiller üzerinde oluşmayan kirleri sökmek için gereksiz ve zarar verici olacaktır.

oto temizlik ürünleri

Oto temizlik ürünleri, kaliteli oto temizlik firmaları tarafından kullanıldığı gibi sokak arası oto yıkamacılarda malesef bulunmamaktadır. Oysa ki kaliteli bir oto temizlik ürünleri ile kalitesiz oto temizlik ürünleri arasında ciddi bir rakam farklı bulunmamaktadır. Otomobilinizi temizlik için bıraktığınız firmalara ne tür bir oto temizlik ürünü kullandıklarını sormanız hem bu konuda bilinçlenmelerini sağlayacak hem de otomobilinize zarar vermemelerine neden olacaktır.