Taşıt kredileri olarak bilinen kredi ile otomobil, araba almak birçok kişi için oldukça cazip ve mantıklıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

Yeni bir otomobil almak istiyorsunuz, ikinci el bir otomobil almak bakım, onarım gibi masraflardan dolayı size mantıklı gelmeyebilir. Bu gayet doğal, bu durumda taşıt kredileri ile taksitli yeni bir araba almak sizin için uygun olabilir. Günümüzde taşıt kredileri, bankaların sunduğu cazip ödeme şartları ile eksi, ikinci el bir arama almadan, ikinci el bir arabaya zaman içerisinde yapacağınız masraf yerine yeni arabanın kredi taksitlerini ödemek oldukça mantıklıdır. Tabi ki burada dikkat etmeniz gereken sabit bir gelirinizin olması, ekstra çıkabilecek masrafların ekonominizi bozmamasıdır. Aksi halde alacağınız yeni araba size zevk değil moral bozukluğu verecektir.

Taşıt kredisi kullanarak araba almak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda ikinci el alabileceğiniz o modelin en dolu versiyonu olan bir araba ile baz versiyonlu bir arabayı eş tutmamanızdır. Çünkü baz özelliklere sahip bir araba bir süre sonra satmak istediğinizde daha düşük bir rakama satabileceğiniz arabalardır. Tam donanımlı ikinci el bir araba ararken taşıt kredisi ile baz bir araba almakta pek mantıklı değildir. Unutmayın alacağınız yeni bir araba kısa bir süre sonra eskiyecek, ilk hevesiniz sürekli kalmayacaktır. Taşıt kredisi kullanmak ciddi bir mantık gerektirir.

Taşıt kredisi kullanarak alacağınız yeni bir araba, yeni bir kasko, eskimemesi için önceki arabadan biraz daha özen, düzenli boya koruma, vb. ihtiyaçlar doğuracaktır. Taşıt kredisi ile yeni bir araba alayım rahat edeyim diyerek düşünen çok kişi bir süre sonra eski arabam daha ekonomikti şeklinde yakındıkları da görülmüştür.

Yine de nakit yeni bir araba alamıyorsanız taşıt kredisi kullanarak yeni bir araba almak, sizden önce birilerinin motoru ne derece bakımlı kullandı? Acaba bakımlarını düzenli yaptırdı mı? Acaba kazası var mı? şeklinde soruların olmamasını, gönlünüzün rahat olmasını sağlayacaktır. Yeni bir araba alma mutluluğunu gönül ister ki nakit olarak satın alabilesiniz ama imkanlarınız buna el vermiyorsa en azından peşin fiyatına taşıt kredileri sunan araba firmalarını araştırmanızı öneririz.