Taşıt vergi indirimi, belirli bir yaşa gelmiş araçların kasko değeri alınarak hesaplanan yıllık ödenen taşıt vergisinde yapılan indirimlerdir. Kullanmakta olduğunuz taşıt için ödediğiniz vergi aracın kasko değerinin % 5’in geçmemesi gerekmektedir. Yani kasko değeri 20.000 TL olan bir aracın yıllık ödenmesi gereken vergisi 1000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Bu da 6 aylık vergisinin 501 TL olması durumunda mevcut aracın bir alt kategorisinde vergi ödeyeceği anlamına gelmektedir.

Taşıt vergi indirimleri sadece bir kademe aşağı düşmektedir. Bazı taşıtlarda bir alt kademeye inmesi durumunda da bu indirimden bir daha vergi indiriminden faydalanacak anlamına gelmemektedir.

Taşıt vergi indiriminden faydalanabilecek bir araç için vergi dairesi sizin adınıza otomatik bir işlem yapmamaktadır. Vergi indirimi işlemlerinden faydalanabilmeniz için vergi dairesine dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçe bir sonraki yılda aynı şekilde tekrarlanmalıdır. Aksi halde vergi indirimi işlemlerinden faydalanamayacak, bir sonraki yıl sistemde görülen rakamdan aracınız vergilendirilecektir.

Vergi dairesi tarafından sunulan bu indirim hakkı birçok araç sahibi tarafından bilinmemekte olup oldukça yüksek paraları boşuna ödemektedirler. Aracın yaşı 10 yaşından fazla, motor hacmi 2000 cc den yüksek olması durumunda kontrol etmenizi önermekteyiz. Belki de daha farklı bir araç alma düşüncesine girebilirsiniz.

Taşıt vergi indiriminde dikkat edilmesi gereken konu aracın gerçek kasko değerini bulmanızdır. Bunun için Gelirler İdaresi Başkanlığı (GIB) web sitesine girerek aracınızın kasko değerini kendiniz bulabilir, daha sonra hesaplayabilirsiniz. Bu konuyu daha iyi anlayabilmeniz açısından aşağıda model belirterek bazı araçların ödemesi gereken vergi bedeli sunulmaktadır;

2012 yılı itibari ile, 2000 model Grand Cherokee Limided 3.1 aracın 2012 yılında kasko değeri 33.650 TL dir. Bu aracın vergi indiriminden faydalanmamış yıllık vergisi 1682 TL dir. Bu durumda ilgili araç vergi indiriminden faydalanamamaktadır.
Farklı bir araç için yapılan bir başka incelemede ise;

2012 yılı itibari ile, 1998 model Grand Cherokee Limided 5.2 aracın 2012 yılında kasko değeri 24.800 TL dir. Bu aracın ödenmesi gereken (taşıt vergi indiriminden faydalanmamış hali) 1.457 TL dir. İlgili aracın kasko değerinden çıkan vergi bedeli 1.240 TL dir. Aracın vergi dairesi tarafından belirtilen 1.457 TL lik rakamı kasko değerinin %5’lik birimini geçtiğinden bir alt grup olarak yani yaklaşık 1.040 TL olarak vergi indiriminden faydalanmaktadır.