Off Road için hazırlanacak bir arazi aracının satın alınmadan önce veya satın alındıktan sonra mekanik çalışma prensiplerinin bilinmesi gerekmektedir.

araç yükseltme

Yapmak istediğiniz Off Road için yükseltme aracın yapısı ile paralel, uyumlu olması gerekmektedir. Bazı araçları olabildiğine yükseltmek bazı araçlarda ise bir miktar yükseltme yeterli olacaktır. Off Road araçları için yükseltme işlemleri gerek kit ile yükseltme gerekse susta yükseltmesi olsun aracın mevcut alt takım parçalarını yükseltmeyeceği, diferansiyel gibi asal alt takım parçalarının olduğu yerde kalmasını sağlayacaktır. Diferansiyel ve sabit alt takım elemanlarının yükseltmesini ise ancak lastik ebatları ile sağlanacağı unutulmamalıdır. Yükseltme kiti veya susta yükseltme uygulanan bir araçta yaşam ünitesinin (kupa) yükseltme işlemi başarılı bir şekilde yapılarak gerek su geçişlerinden gerekse kaya tırmanmalarında aracın yere sürtmesi daha zor bir şekil alması sağlanmaktadır. Kupa yükseltme ve lastik ebatlarının yükseltilmesi hedef için başarılı bir uygulama olacaktır.

araç yükseltme kiti

Bazı araçlarda ise buna örnek olarak Pajero DID serisini vermek gerekirse aktarma organlarının bir Land Cruiser den farklı olarak zemine çıkıntılı olmadığından daha az bir yükseltme ile yaklaşık sonuçlar elde edilebilmektedir. Tabi ki bu Off Road yükseltme işlemi su geçişleri için eksik, yetersiz olacaktır.

Defender yükseltme kiti

off road yükseltme

off road araç yükseltme