Av merağı farklı mevsimlerde farklı arazi şartlarına sahip yerlerde yapılmaktadır. Bizler de atalarımızdan gelen av merağından dolayı uzun yıllardır zor arazi şartlarını hemen hemen dört mevsim test etmiş yaşanacak sıkıntıların, olması gerekenleri iyi bilen kişilerdeniz.

Av için arazi aracı arayışı ilk bakışta “yolda kalmasın” beni her yere götürsün şeklinde bir beklenti ile yola çıkar. Oysa ki detayları olan bir konudur. Doğru seçim avlanma merağınızın daha zevkli bir hale gelmesini sağlayacaktır.

av arazi aracıAva gitmek için arazi aracı almak için bir araştırma içerine girdiyseniz ilk olarak bilmeniz gereken çeşitli konular bulunmaktadır. Siz de taktir edersiniz ki günümüzde av hayvanlarını bulmak oldukça zor bir hal aldı. Bu bilinçsiz avlanmak ve kimyasal ilaçların kullanımı gibi çeşitli nedenlerden dolayı her geçen gün daha da zor bulunur bir şekil almaktadır. Bu durum ilk olarak avlak bölgelerinin büyük şehirlere uzak olması, bulunan bir av merasının bir süre sonra tükenme aşamasına geldiğinden daha farklı, daha uzak bir avlak arayışı içine girmenize neden olmaktadır. İşte burada en önemli konu av için en iyi arazi aracı konusunda sizi uzun yolda yormayacak, sürat yapabilecek bir arazi aracı arayışı içine sokacaktır. Zor arazi şartlarında başarılı ağır devir bir arazi aracı ile bulunduğunuz yerden en fazla 150-200 km uzaklıkta bir avlağa gidebileceğinizi unutmayın. Ki bu mesafedeki avlaklar bile sizin ağır devir bir arazi aracı kullanmanızdan dolayı yoracaktır. Bu sebepten dolayı iyi bir av arazi aracı ile yol alabilmeli, uzun yolda en az yorgunluk hissi ile av merağınızı sürdürmeniz gerekir.

Genelde ilk olarak küçük av arazi aracı arayışında bulunan avcılar aslında bir süre sonra avlanma için gerekli olan ekipmanlar hatta kamp aletlerinin yoğunluğundan dolayı hata yaptıkları gerçektir. En iyi av arazi aracı büyük kapasitelerdeki arazi araçlarıdır. Geniş ve ferah bir arazi aracı av sırasında veya kamp alanında kullanacağınız ekipmanları seyir halinde sizi rahatsız etmeden, eksiksiz ekipmanlarla zevkli bir av yapmanızı sağlayacaktır.

land cruiser turbo off roadOtomatik veya manuel arazi aracı seçimi ise tamamen kişiye özel bir seçimdir. Fakat manuel arazi araçlarının zor arazi şartlarında daha iyi yanıt verdiği, profesyonel Off Road araçlarının manuel vites olduğu da unutulmamalıdır.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde pikapların eskiye göre daha performanslı olduğu, yakıt sarfiyatı konusunda da normal bir 4×4 arazi aracı ile hemen hemen aynı tüketimi sağladığı ayrı bir gerçektir. Zor şartlarda yapılan avlarda çamur vb. kirli durumlarda lüks bir arazi aracı kullanmak onu çamur içinde bırakmak pek tercih edilmemektedir. Ayrıca bir av köpeğini eskiden olduğu gibi aracın bagajında taşımak hem hayvan için hemde araç içinde bulunanlar için pek hoş değildi. Bu nedenden dolayı bir pikap kullanmak bu sorunu ciddi derecede ortadan kaldıracaktır. Ayrıca iyi hazırlanmış bir pikap kasası size gerek yolculuk sırasında gerekse av bölgesinde kolaylık sağlayacaktır.

Bizler Off Road araçları hazırlayan kişiler olarak Off Road  parkurlarında birden fazla aracın olmasından dolayı yaşanan sorunları diğer kişilerin de yardımları ile giderildiğini sık sık gözlemlemekteyiz. Ama iyi bir av arazi aracı için bu durum Off Road  kavramından farklıdır. Av için gidilen bölgelerde genelde çok kalabalık olmadan genelde bir araç ile yola çıkılmaktadır. Bu da yolda yaşayacağınız sıkıntılar için sizi çok zor durumlarda bırakabilmektedir. Bu nedenler Off Road  aracından daha az beklenti içinde olmak kesinlikte yanlış bir mantıktır. Aksini en iyi av aracı, sorunsuz, sizi yolda bırakmayacak arazi aracı olmalıdır.

Gerek Off Road araçları hakkındaki bilgilerimiz gerekse en iyi av arazi aracının ne olması gerektiği konusunda bizlerden kesintisiz bilgi alabilirsiniz.