Jeep Wrangler Rubicon Off Road amaçlı üretilmiş zor arazi şartlarına karşı hazırlanmış bir 4×4 arazi aracıdır. Profesyonel Off Road bilgisine sahip olmayan yada bu işe yeni başlamış kişilerce bilinmeyen arazi araçları konusunda duayen araçlardan biridir.

Sway Bar aktif- deaktif özelliği ile birçok arazi aracından olmayan ekstra bir özelliğe sahip olan Jeep Wrangler Rubicon, araç üzerinde bulunan denge çubuğunu istenildiğinde birçok araçta olduğu şekilde kullanılmasını istenildiğinde ise sadece bir buton eşliğinde serbest bırakabilmektedir. Bu özellik hız ve denge için gerekli denge çubuğunu süratli düz yolda normal bir araç gibi zor arazi şartlarında ise denge kolu olmayan agresif bir arazi aracı gibi kullanmanızı sağlar.

Oldukça başarılı olan Jeep Wrangler Rubicon, Off Road şartları için üretilmiş olup birçok arazi aracında olduğu gibi kişisel geliştirmeleri araç sahibine bırakmaktadır. Yapısı itibari ile hemen hemen her konunun düşünüldüğü Jeep Wrangler Rubicon kişiye özel Off Road uygulamaları içim imkan sağlayan bir araçtır. Yükseltme, MT lastik seçenekleri, Off Road vinç olarak profesyonel kişilerce yapılan uygulamalar aracın arazi şartlarında başarısına başarı katmaktadır.

Aşağıda tarafımızdan hazırlanan bir Jeep Wrangler Rubicon aracı tam donanımlı Off Road arazi aracı modifiye işlemleri sunulmuştur;

rubicon-mt-lastik-2İlk olarak bir 4×4 arazi aracında olması gereken uygun MT lastik ve Jant seçenekleri tespit edilerek aracın özelliklerini yitirmeden başarıya ulaşılabilecek lastik montajı yapılmıştır.

rubicon-mt-lastik-3 Kullanılan MT lastikler ile asfalt ve arazi şartları test edilmiştir.

rubicon-mt-lastik-4 Daha önceki AT lastikleri ile hemen hemen her zor arazi şartlarında 4×4 özelliğini LOW seçeneği dahil kullanırken doğru MT lastiklerle 4×4 LOW seçeneği nadir istek uyandırmıştır.

rubicon-izole Daha sonra birçok arazi aracı gibi bir Rubicon da da risk teşkil eden elektronik okuyucular izole edilerek su ve çamurdan dolayı zaman içerisinde tespit edilmesi zor hatta ciddi masraf açabilecek parçalar özel malzemeler ile geri dönüşümü mümkün izole edilmiştir.

rubicon-sway-barJeep Wrangler Rubicon Off Road araçlarında su ve çamur konusunda kronik risk teşkil edebilecek ve oldukça ciddi masraflar açabilecek Sway Bar modülü su ve çamura karşı izole edilmiştir.

rubicon-on-vincFarklı zamanlarda farklı kişiler tarafından montaj yapılmış Off Road vinç uygulaması ulaşılamadığı ve durumunun görülemediğinden araç üzerinden çıkartılmıştır. Sökmeden önce deforme olacağını düşündüğümüz, Rubicon araçlarda gizlenmemesini gerek gördüğümüz vinç tahmin ettiğimiz gibi ciddi hasarlı olarak çıkarılmıştır. Yamulan vinç gergi kolları yenisi ile değiştirilerek, içine su ve çamur girmiş olan selenoid ünitesi tekrar onarılmıştır.  Onarılan vinç aracın arkasına takılmıştır.

rubicon-on-vinc-warn

rubicon-on-vinc-warn-3Onarımdan geçen vinç, kullanıma ve ihtiyaca uygun çeki demiri ve yedek lastik taşıyıcısına uygun yeni yüksek dirençli malzemeler ile aracın arka kısmına montaj yapılmıştır.

rubicon-ironman-vinc-2Aracın ön tarafı için olması gereken kapasitelerde bir Off Road vinç imkan veren açık bir şekilde, gözlemlenebilir, daha rahat kullanıma sahip bir şekilde yüksek dirençli özel vinç bağlantıları ile montaj yapılmıştır.

rubicon-ironman-vinc-3Teknik hesaplamalar, rahat kullanım, uzun ömürlülük gibi asal kurallar eşliğinde montaj yapılan vinç, Rubicon üzerinde araca zarar vermeden montaj yapılmıştır.

rubicon-ironman-vinc-4Gerek estetik açıdan gerekse kullanılabilirlik açısında olması gereken Off Road vinç montaj işlemi başarılı bir şekilde montaj yapılarak araç sahibi ile uzun yıllar mutlu ilişkiler içerisinde kalabilme garantisi ile teslim edilmiştir.