Off Road araçları için şnorkel, arazi şartlarında en önemli Off Road aksesuarları arasında başta gelmektedir.

Şnorkel, motor için gereken havanın hava filtresinden sonra daha yüksek bir noktadan alınmasını sağlayan Off Road şartlarında, özellikle su geçişlerinde aracın alması gereken havayı temiz bir şekilde almasını sağlayan Off Road aksesuarlarındandır. Off Road araçları için gerekli olan şnorkel, bir su geçişi sırasında aracınızın hava filtresinden su alması durumunda alına su direk olarak motorun yanma odasına girecek ilk sıkışma ile motorun segmanlarına zarar vermeye çalışacaktır. Bu durum oldukça maliyetli, arazide asla onarılamaz bir durumdur. Gerek maliyet gerekse zor arazi şartlarında aracınızın kalmaması için önem derecesi oldukça yüksektir.

şnorkel

Genelde tüm Off Road araçlarında hava filtrelerinin son bağlantı noktaları şnorkel takabilmek için imkan tanımaktadır. Şnorkel geçişine izin verecek orjinal bölümlerde iyi hesaplama, hesaplamalar sonrasında takılan aksesuarın amacı olan izolasyonu sağlayarak montaj çok önemlidir. Benzinli bir otomobile bile takılacak şnorkel montaj sırasında su almaması önem taşıyacaktır.

off road şnorkel montaj

Off Road aracı sahipleri genellikle dizel araçlara şnorkel takılması konusunda haklı olarak dizel motorların su içerisinde dahi çalıştıklarından doğru bilgiye sahiptirler. Fakat iyi izole edilmiş Benzinli Off Road aracına da şnorkel takılabilir. Bu işlemin bir zararı olmadığı gibi en azından motorun su alması unsuru ortadan kalkacaktır. Ateşleme sistemi iyi izole edilmiş benzinli bir Off Road aracı da başarılı sonuçlar verecektir.