Nissan Navara Off Road camiası olarak pek bilinmeyen bir araçtır. Bu aracı gerek Off Road modifiye ekipmanlarının diğer araçlara göre daha zor temin edildiği gerekse bazı parçaların özel yapılması gereğindendir. Aslında yedek parça bolluğu ve ekonomik oluşu pek bilinmeyen bir konudur.

navara-off-road-03Mekanik ve motor olarak performansı rakipleri ile kıyaslandığında Off Road amaçlı yüksek puan alabilecek araçlar arasındadır. Otomatik vites Nissan Navara araçlarda 4×4 özelliği üst düzey arazi araçlarında olduğu gibi tuşlu, arıza ve bakımları korkulacak derecede değildir. Yakıt olarak tüm otomatik araçlarda olduğu gibi manuel vites ile kıyaslandığında bir miktar yüksek olduğu doğrudur. Fakat bu tüm otomatik vites araçlar için geçerlidir. Manuel vites olan Nissan Navara yakıt sarfiyatı olarak korkulacak kadar yüksek değildir. Bazı kişilerin Nissan Navara için negatif bilgiler vermesi ne yazık ki yeterli test yapmaması, madde madde incelememesinden kaynaklanmaktadır.

navara-off-road-10Nissan Navara Off Road amaçlı rakiplerine göre ekonomik, modifiye işlemleri sonrasında yüksek rakamlara satılan araçlardan daha hoş bir görünüm verebilmektedir. Bu konu ülkemizde ne yazık ki pek bilinmemektedir. Firmamız yapımı zor, üst düzey teknik bilgi gereksinimi gerektiren (örneğin VW Amarok) araçları gerçek arazi aracı şeklinde çevirme konusunda sahip olduğu tecrübesi sonrasında bir Nissan Navara arazi aracını gerçek Off Road aracı şekline çevirme konusunda çok daha rahat çalışabilmektedir.

Köşeli ve dengeli bir tasarıma sahip olan Nissan Navara her yapılan işlemi gösterebilecek, karşılığını verebilecek bir yapıdadır. Aşağıda firmamız tarafından hazırlanan bir Nissan Navara Off Road  modifiye işlem detayları sunulmuştur;

navara-off-road-09

 

İlk olarak geçmişte yapılan araca yakışmayan amatör uygulamalar araç üzerinden sökülmüştür.

navara-off-road-07

 

Araç üzerinde uygun maksimum Off Road jant ve MT lastik ebatları için ölçeklendirme ve zor şartlarda çalışma alanları hesaplanmıştır.

navara-off-road-05

Uygulanacak Navara Off Road jant ve MT lastik için gerekli yükseltmeler (10 cm) yapılmıştır.

navara-off-road-08

Off Road uygulamaları için hesaplama ve yükseltme işlemi sonrasında uygun ebatlarda jant ve lastik montajı yapılmıştır. Bu aşamada Navara Off Road uygulamalarında yükseklik ve kaslı görünüm açısından sonuç alınmıştır.

navara-off-road-02

Off Road jant, MT lastik uygulaması sonrasında et kalınlığı yüksek kaya kaydırma, arka tampon, ön tampon, ön domuzluk gibi diğer aksesuar uygulamalar yapılmıştır.

navara-off-road-01

Sis farları, aydınlatma ekipmanları dışında müşterimizin kendi isteği ile (bizler sadelikten yana olmamıza rağmen) çeşitli dış airbrush uygulamaları kendileri tarafından yaptırılmıştır.

Yapılan testler sonrasında oldukça başarılı bir Navara Off Road uygulamaları referans listemize girmiştir. Nissan Navara arazi araçları hakkında tüm merak ettiklerinizi bizlere arayarak rahatlıkla sorabilirsiniz.