Off Road lastik seçimi bir Off Road aracı için en önemli konuların başında gelmektedir.

En büyük Off Road lastiği almanız her zaman çok iyi sonuçlar alacağınız anlamına gelmemektedir. Off Road aracı için lastik seçiminde yükseklik ve genişlik tahminlerinizden daha fazla önem taşımaktadır. Geniş Off Road lastik seçimi görsel olarak sizi tatmin edebileceği gibi gerek arazide gerekse düz yolda dez avantaj sağlaması da mümkündür.

off road lastik

MT Off Road lastiği

MT Off Road lastiği ve AT Off Road lastiği olarak bilinen Off Road lastik türleri, MT Off Road lastikleri adından da anlaşılacağı gibi “mud terrain” zor koşullar için üretilmiş lastik türleridir. Çamur, kaya, toprak gibi zeminlerde oldukça başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz MT Off Road lastikleri düze asfalt yollarda ise başta ses olmak üzere çok keyif vermemektedir. Hız olarak AT Off Road lastiklerine nazaran daha az sürat önerilmektedir.

AT Off Road lastiği

AT Off Road lastiği, all terrain açılımında, adında da anlaşılacağı gibi tüm arazi koşullarında kullanılacak lastik çeşitlerindendir. Fakat bir AT Off Road lastiği ile zor şartlarda Off Road yapmanız pek mümkün değildir. Kuru zeminde, yaz aylarında daha çok amatör Off Road yapmak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Çamur ve kay tırmanışlarında ise başarılı sonuçlar beklenmemektedir. Hız olarak AT Off Road lastikleri MT Off Road lastiklerine göre daha fazla sürat yapabilme imkanı tanımaktadır. Asfalt zeminde daha az ses ve daha iyi tutunma elde edebileceğiniz AT lastikleri günümüzde daha çok mini suv araçlarda kullanılmaktadır.

mt off road lastik

Off Road araçlarında MT lastik seçimi, lastiği üreten ve hedef kitlesi olan ülkelere göre de değerlendirilmelidir. Bir Amerikan Off Road lastiği ağır araçlar için üretildiğinden bir Japon aracı için pek doğru karar olmayacaktır. Ortalama 3 ton ağırlığında olan bir Amerikan Off Road aracı için üretilen MT lastik, 1.5 ton ağırlığındaki Japon arazi aracı için sert kalacak, aracın kullanımında rahatsızlıklar doğuracaktır.

Bir çok Off Road aracı sahibinin düşük hava da kullandığı lastikler aslında yapılmaması gereken bir işlem olduğu, kaldı ki bir Amerikan MT Off Road lastiği kullanılması durumunda lastik havalarını daha da düşürme gereği hissettirecek, yapılması önerilmeyen işlemin daha fazlasını yapmalarına neden olacaktır. Bunun sonucunda zor şartlarda jant üzerinden çıkan lastiklerle karşılaşmaları mümkün olacaktır.

Günümüzde Off Road araçlarında MT lastik seçimleri 33″ ve 35″ MT lastik olarak tercih edilmektedir. Bizler oldukça farklı araçlara kulaktan dolma fikirler dışında farklı ebatlarda MT Off Road lastikleri uygulayarak her uygulama yapılan araç ile Off Road şartlarında testler yaparak en iyi MT lastik seçimini yapabilmek için tecrübelerimizi sunmaktayız.

33" - 35" mt lastik