Toyota 4×4 arazi aracı, kuşkusuz arazi araçları içesinde duayendir. Ne yazık ki birçok arazi arazı, Toyota 4×4 arazi araçlarını taklit etmektedir.

Peki neden Toyota 4×4 arazi aracı bu kadar başarılı? Bir Japon otomobili, bilinen Japon araçlarının narin olmasına rağmen Toyota 4×4 arazi araçları bu mantığı ortadan kaldıracak kadar sağlam araçlardır. Kullanılan malzemelerin kalitesi gerek iç hacim gerekse dış aksesuar parçalarında oldukça sağlam, uzun yıllar sorunsuz olarak hizmet verebilecek şekilde üretilmiştir. Aslında Toyota binek araçları da kendi kategorilerinde oldukça sağlam, tutulan araçlardır. Çok zor şartlar altında çalışan Toyota 4X4 arazi araçlarının yürüyen aksamları (alt takımlarını) birçok defa bizleri hayretler içerisinde bırakmıştır. Bir Toyota 4×4 arazi aracı sahibi aracına yürüyen aksam ve motor bölümünde keyfi masraflar yaptığı da gerçektir.

Toyota 4x4 BJ70

Toyota 4×4 arazi araçları en mantıklı ve beğendiğimiz özelliklerinden biri, başarıya ulaşmış motor tipinden vazgeçmeyerek aynı sistemi macera aramadan kullanmasıdır. Belki diğer arazi araçları bu başarıyı elde edemediği için sürekli motor tipi değiştiriyor yada kendi markası olmayan motor tiplerini kullanıyordur. Biz başarıya ulaşan Toyota arazi araçları hakkında devam edersek, benzinli Toyota 4×4 arazi araçları şehir içi kullanımını da amaçlayan gerektiğinde zor şartlarda, Off Road parkurlarında boy gösterebilen motorlar, dizel Toyota 4×4 arazi araçları ise çok zor Off Road şartlarında kullanıcısını üzmeyecek, yolda bırakmayacak motor tipleri ile karşımıza çıkmaktadır. 3B Toyota 4×4 arazi aracı motoru 4 silindirli genelde 3.5 dizel olan ideal motorlardır. Bu motorlar BJ70 serisi üzerinde tutulan kasa ile uyumlu dizel motorlardır. 3B dizel Toyota motoru BJ70 serisi dışında BJ60 serisinde de karşımıza çıkmaktadır. Bu BJ70 Toyota arazi araçları genelde orman bakanlığının kullandığı araçların motor tipleridir. Toyota 4×4 arazi araçları içerisinde 4.0 ve 4.2, 2H ve 1HZ dizel 6 silindir motorlar Toyota BJ60 serisinin kasa yapısı gereği ideal motorlarıdır.

Toyota 4x4

Tüm Toyota 4×4 dizel arazi araçları için geçerli olan mevcut diyafram pompa sisteminin mekanik aktif pompa sistemi ile değiştirmek yaptığımız uygulamalar eşliğinde oldukça başarılı performans kazanımları elde edildiği görülmüştür. Toyota arazi araçları içerisinde kullanmış olduğumuz BJ70 3B Dizel düz motor, BJ70 3B Turbo Dizel motor, BJ60 3B düz dizel, BJ60 2H düz dizel Toyota 4×4 arazi aracı kullanma, arazi performanslarını test etme imkanımız olmuştur. Arazi şartları dışında şehirler arası uzun yol deneyimimiz de olmuştur. Tüm bu birikimler sayesinde Toyota her motor tipi ile ister dizel ister benzinli olsun oldukça başarılı bir 4×4 arazi aracı olduğu tespitlerimiz dahilinde gerçektir.

Toyota Land Cruiser

En küçük motor tipi 3B Dizel olan bir Toyota BJ70 bile şehir dışı kullanımda ortalama 150 km hızı güvenle sağlamaktadır. BJ60 serisinin Off Road şartlarında tırmanma açısı kabiliyeti, BJ70 Toyota serisi ile çamur, kaya ve kum zeminde oldukça başarılı Off Road sonuçları vermektedir.

Toyota 4x4 BJ60

Tüm dünya üzerinde oldukça fazla Off Road modifiyeleri yapılan Toyota Land Cruiser serilerinden 3B Dizel motora AXT Turbo montajı sayesinde edinilen güç kazanımı tecrübelerimiz içerisinde bulunmaktadır.

Sustalı ve amortisörlü versiyonları bulunan Toyota Land Cruiser 4×4 arazi araçları genelde sustalı modelleri uygulamaya açık, kolay değişiklik yapılabilir modellerdir. Birçok 4×4 arazi aracında olduğu gibi üst modellerdeki yeni tip amortisörlü süspansiyon sistemi ise uygulamaların zorluğundan dolayı pek tercih edilmemektedir. Bu serilere VX80 Toyota Land Cruiser modellerini dahil edebiliriz.