Nissan Navara araçlarda gerek off road şartlarında kullanılsın gerekse günlük hayatta kullanılsın belirli bir süre sonra hararet problemi yaşanabilmektedir. Hararet problemi, sadece şu nedenle olabilir demek pek doğru değildir. Tecrübelerimiz eşliğinde yaşanabilecek sorunları paylaşmaya, daha önce araçlar üzerinde hatalı işlemler yapan tamircilerin bilinçlenmesi açısından aşağıda sorunları maddelemek istedik;

1- Conta yanığı, silindir kapak hasarı
navara-contaCiddi hararet derecelerini ulaşan bir motorun ilk olarak silindir kapak contası yakması hatta silindir kapağın bozulmasına neden olabilmektedir. Bu durumu, araç belirli bir ısıda (50-60 derecede) çalışır durumda, radyatör kapağını açarak kontrol edebilirsiniz. Kapağı ilgili derecelerde açmanız sonrasında su bir miktar dışarı taşacaktır. Bu gayet doğaldır, genleşen su dışa taşacaktır. Önemli olan taşan suyun içinde kabarcıkların olmamasıdır. Kabarcıklar, motor içerisinde silindir kapak veya blok üzerinde kaçırma su ile havanın karışması anlamına gelecektir. Bu tür bir durumda silindir kapak contası hatta silindir kapağın değişmesi gerekebilir.

2- Radyatörlerin tıkalı olması
Nissan Navara Off Road araçlarda ön tampon arkasında ilk olarak intercooler radyatörü, hemen altında şanzıman yağ soğutucusu, bunların arkasında klima radyatörü en sonunda da su radyatörü bulunmaktadır. Su radyatörünün iç peteklerinin tıkalı olması durumunda araç motoru içerinde su dolaşımı sağlıklı olmayacak bu da hararet nedeni olabilecektir. Bu durumda radyatörün değişimi yada iç petek temizliği gerekir. Su kanallarının tıkalı olması dışında arka arkaya bulunana petekler arasında pislik birikmesi, tortu oluşması da hararet sebebidir. Bunu sökmeden gözle görmeniz mümkün değildir. Radyatörler arasında havanın rahat dolaşmaması en arkada bulunan en önemli radyatör olan su radyatörünün yeterli havaya ulaşmaması ciddi hararet sorunudur. Bu sorun yokuş çıkarken veya yüksek süratlerde hararet yapma işareti verir. Conta yanığı ise stabil durumda da anlaşılabilir.

3- Fan termiği arızası
Belirli bir ısı ile çalışan civalı fan termiği havanın sağlıklı dolaşmaması veya sistemin arızalı olmasında görevini tam olarak yapmayacaktır. Termik istenilen pervane hızına ulaşmaya engel olacaktır. Bu tür durumlarda standart olarak termik değişimi, ileri derece kullanımlarda sabitleme ve ön elektrikli fan ile desteklenebilmektedir.

4- Radyatör kapağı
Piyasada talep edildiğinde genellikle hatalı ürünlerin verildiği radyatör kapakları, yedek su deposunda frenli kapak, su radyatörü üzerinde ise frensiz kapak olarak kullanılmaktadır. Tersi yapılması yada yanlış kapak kullanımı başta Nissan Navara olmak üzere tüm japon arabaları hararet sorununa neden olabilecektir.

navara-enjektor

Araç üzerinde yaşanabilecek hararet problemleri çelik contalı araçlarda, conta yakmak, silindir kapak bozmak dışında, enjektörlerin bozulması hatta motor bloğu hasarlarına da neden olabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için bizlerden destek alabilirsiniz.