Karbon kaplama, karbon görünümüne yakın cast folyo ile karbon havası verilmiş kaplama çeşididir.

Otomobil karbon kaplama uygulamaları, yeni çıkan otomobillerin iç aksamlarında, yan aynalar, difizör, vb. yerlerde kullanılmaktadır. Karbon kaplama, düz renkler dışında desenli (3 boyutlu) cast folyo malzemeleridir. Genellikle karbon kaplama hizmeti almak isteyen kişiler bu konuyu tam olarak bilmemektedir. Bu nedenle karbon kaplama konusunu biraz açalım sizleri bilgilendirmek istedik.

karbon kaplama

Otomobiller üzerinde cast folyo denilen hizmet, düz renkleri kapsayan, ana renklerden oluşan komple folyo kaplama hizmetidir. Cast folyo kaplama malzemeleri sağlıklı bir kaplama yapabilmek için minimum kalınlıkta olması gerekir. Minimum kalınlıktaki cast folyo malzemeler, zemine daha iyi adapte olacak, ısı ve dış hava şartlarından daha az etkilenecektir. Mikron kalınlığı arttıkça otomobil üzerindeki bombeler, kavisler, ısı şartlarına paralel daha erken deforme olacak, kalkmalar yapacaktır. Kendinden yapışkanlı cast folyo ürünleri, gerektiği yerde ısı uygulanarak şekil verilebilmektedir. Cast folyo dayanıklılık süresi malzemenin kalınlığı ve renk çeşitlerine göre ortalama 5 yıl ömür verilmektedir. Verilen bu süre maksimum süreler, aşırı sıcak ve hava değişikliklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Cast folyo uygulanacak zemin, temiz, pas, güneş yanığı gibi durumların olmadığı durumlarda verilmektedir.

cast folyo

Karbon kaplama ise, yaklaşık cast folyo sisteminde fakat biraz daha kalın malzemelerdir. Kalınlığı üzerinde bulunan desenlerden dolayı artmaktadır. Karbon kaplama işlemi genelde komple talep edilmese de otomobil üzerinden motor kapağı, tavan, spoyler (spoiler), iç bakalit aksamlar gibi yerlerde kullanılmaktadır. Karbon kaplama ne derecede baskı ile uygulanılmaz ise o derecede uzun ömürlü olur. Karbon kaplama öncesinde de tüm kaplama işlemlerinde olduğu gibi temizlik oldukça önemlidir. Bu konuda karbon kaplama yapmadan önce özel temizlik ürünleri ile yüzeyi temizlemek oldukça fazla önem taşımaktadır. Karbon kaplama işlemlerinde cast folyo kaplamadan daha az ısı kullanmak karbon desenini zedelememek açısından önem taşır.

Merkezi İzmir de bulunan atölyemizde sadece karbon kaplama hizmeti verilmemekte olup, karbon kaplama hizmeti genel modifiye, bakım, boya koruma işlemleri gibi set hizmetlerde verilmektedir. İzmir dışında başka bir şubemiz bulunmamaktadır.

Farklı firmalar tarafından karbon kaplama veya cast folyo kaplama hizmeti almış araçların söküm işlemleri, zemin temizliği, uygulama alanının ne olduğu bilinmediği gibi sebeplerden söküm yapılmamaktadır. Cast folyo veya karbon kaplama işlemlerinin sökümünde uygulama yerinin daha önceden boyalı olup olmadığı, zeminin ne derecede sağlam olduğu oldukça önem taşır.